Walentynkowy wieczór i książka. Ach, jakie wspaniałe uczucie! Nie zwlekaj i znajdź najlepszy prezent dla żony na walentynki, którym oczywiście będzie książka. Jeśli nie znasz się na literaturze albo nie wiesz, jaki tytuł spodoba się partnerce, nie stresuj się. Niżej odnajdziesz krótkie opisy pozycji idealnych na taką okazję.

“Gospoda pod Bocianem” Katarzyna Droga

Jedno zapomniane pudełko na strychu. W nim zdjęcia przedstawiające historię rodziny Bogoszów. Fotografie wykonał sam Konstanty Bogosz, a teraz postanowił o nich wspomnieć. Rodzi się z tego piękna opowieść. 

Teodor właśnie został właścicielem Gospody pod Bocianem. Zmarły już ojciec radził, by ten sprzedał budynek i wyjechał w świat. Tak się jednak nie stało. Wyczucie i umiejętność zarządzania sprawiły, że idealna lokalizacja gospody i trochę reklamowania będą przyczyną przyszłego sukcesu. Zyski były ogromne, ale klienci nie zawsze cieszyli się z pobytu. Dlaczego? Gospoda nie mogła już dłużej funkcjonować bez opieki kobiety. Porządki, odświeżenie wystrojów, zmiana. Pojawia się córka bohatego mężczyzny, pojawia się również uczucie. Co z tego będzie? Powieść jest o życiu, szczęściu, ale i smutku.

“Portret Doriana Greya” Oscar Wilde

Takiego klasyka literatury trzeba przeczytać. Pewien lord spotyka się z dobrym przyjacielem, malarzem Bazylem Hallwardem. Właśnie analizują jego nowy obraz. Lord jest zachwycony mężczyzną, który do niego pozuje. Chce go poznać. Nie jest tylko piękny, ale niesamowicie wpływa na otoczenie swoją postawą. Mowa tu o Dorianie Greyu, akurat jest w pracowni, mogą się zapoznać. Lord Henry i Dorian przypadli sobie do gustu, żywo nad czymś dyskutują. Ta rozmowa daje początek ciekawej znajomości. W XVIII wieku pisanie o relacjach homoseksualnych przysparzało wielu problemów, ale trzeba było mieć odwagę, nie bać się krytyki. Autor nie dożył do publikacji ostatecznej wersji dzieła, ale to odwdzięczyło mu się sławą aż po dziś dzień.

“Słowik” Kristin Hannah

Isabelle i Vianne to dwa przeciwieństwa. Mimo że to siostry, oddzielnie próbują przetrwać wojnę. Francja, 1940 rok, wkroczenie niemieckich wojsk. Kobiety ratują się. Isabelle stąpa po twardym gruncie. We własnym domu żyje wróg, ale ona musi być silna. Dla rodziny, dla siebie. Ona pozna znaczenie słowa poświęcenie. Vienne jest członkinią ruchu oporu, grozi jej niebezpieczeństwo. Miłość jest obecna w ich życiu, często na chwilę, często oznacza radość, częściej smutek i głębokie cierpienie. Młodsza siostra postanawia ratować zagranicznych pilotów, którzy wylądowali na francuskiej granicy. Podejmuje się wielkiego trudu, by tygodniami manewrować po zmarzniętych lasach, ukrywać się i dochowywać tajemnicy. Isabelle ryzykuje życiem, gdy dostarcza niewinne i opuszczone dzieci do klasztoru sióstr zakonnic. Obie kobiety walczą, starają się. “Słowik” to niezwykła i jedyna w swoim rodzaju powieść o sile i roli kobiet podczas drugiej wojnie światowej. Doczekała się milionów czytelników, którzy zrozumieli. Zrozumieli, że przez życie przeplatają się wzloty i upadki.

Coffee obraz autorstwa freepik - www.freepik.com