Co na walentynki podarować bliskiej osobie? Z pewnością ucieszy się z książki. Ale nie wiesz którą wybrać? Nie załamuj się, tutaj znajdziesz kilka tytułów.

“Tajemnica Brokeback Mountain” Annie Proulx

Los młodych, bo dziewiętnastoletnich chłopaków, połączył się w amerykańskiej prowincji. W tej książce poruszona jest miłość dwóch mężczyzn, którzy posiadali wielkie, a jednocześnie tak normalne marzenia, jak założenie rodziny, bycie spełnionym, posiadanie gospodarstwa. Bohaterowie nie są dobrze wykształceni, to prości kowboje, którzy pewnego razu się spotykają. Czy będzie im dane rozwijać jeszcze swoją miłość? Gdy w opublikowano to opowiadanie, a były to lata 90. XX wieku, rozpoczęła się dyskusja i przełom (zmiana na lepsze) dotyczący homofobii i homoseksualizmu. W ekranizacji tekstu udział brali Heath Ledger oraz Jake Gyllenhaal.

“Sztuka słyszenia bicia serca” Jan-Philipp Sendker

Mało znana powieść, która została przetłumaczona na 35 języków. Niektórzy mówią, że książka ta to najlepszy i największy hołd, jaki tylko można oddać miłości. W birmiańskiej wiosce zakochują się w sobie Mimi oraz Tim, dwie niepełnosprawne osoby. On jest niewidomy, ona kaleką. Żyjąc w oddaleniu od jakiejkolwiek cywilizacji czytelnik może śledzić losy, refleksje i perypetie bohaterów, które skłaniają ku większym i głębszym przemyśleniom o zaufaniu, poświęceniu, przywiązaniu, miłości… Zachwycać może również świat przedstawiony, to znaczy kolorowe krajobrazy, egzotyczne miejsca, zapachy i dźwięki.

“Siedem pożarów Mademoiselle” Esther Vilar

Namiętność i piromania. Czy to aby na pewno rozsądne połączenie? A czy miłość to przeważnie głos rozsądku? Zazwyczaj nie, zatem dobrze się zapowiada. Tytułowa Mademoiselle to piękna, ekscentryczna Francuzka, która jest guwernantką 12-letniej Carloty. Główna bohaterka, mimo że piękna i olśniewająca, odrzuca propozycje wszystkich adoratorów… do czasu. W dzień Bożego Narodzenia coś się odmienia. Gdy płonie ogromna choinka, a do domu z pomocą przychodzą strażacy, kobieta od razu zakochuje się w jednym z nich. Wyróżnia się na tle innych: jest niski, korpulentny i łysieje – to Nick Kowalski. Po ugaszeniu pożaru mężczyźni wychodzą, a Mademoiselle musi znaleźć jakiś sposób na znalezienie Nicka. W zasięg jej wzroku wpada pudełko z zapałkami… Powieść Esther Vilar to połączenie humoru z miłością oraz bogatą kobiecą psychiką.

“Inkub” Artur Urbanowicz

Zielone światło, padające strzały, czarownica i pogoń za prawdą. Vytautas próbuje rozwikłać zagadkę śmierci starszego małżeństwa, których ciała po ostatnim biciu serca zamieniły się w popiół, a dom bez powodu się zawalił. Co jest nie tak z Jodoziorami? Perspektywę bohaterów poznajemy z dwóch przestrzeni czasowych. Lata siedemdziesiąte oraz czasy współczesne. Przeszłość stara się stopniowo wyjaśniać co zaszło w “nawiedzonej” wsi, gdzie kiedyś sprowadziła się mroczna pani Oś, a teraźniejszość dostarcza nam wielu nowych i intrygujących pytań. Co zatem dzisiejsze Jodoziory na północy Polski mają wspólnego z masowymi zaginięciami przedmiotów dewocjonalnych, zgonami niewinnych dzieci oraz siłą nieczystą? Okazuje się, że wiele, a tylko jedna osoba może zbliżyć się do rozwiązania. Tylko czy śledztwo jest bezpieczne? Oczywiście, że nie. Na tym polega cała zabawa. Strach, emocje i humor. Taka mieszanka dostarczy wielu doznań i na pewno po przewróceniu ostatniej strony zabraknie nam wielu informacji…

Coffee obraz autorstwa freepik - www.freepik.com